Cengiz TANRIGÜL Ropörtaj

Cengiz TANRIGÜL

GENEL MÜDÜR


Türkiye’de yalnızca üretilmeyen malzemelerin ithalatını yapan ve yerli üretimin öneminin farkında olan bir firma Hür Çelik… Yaptığı ithalatlarla kaliteyi ön planda tutan ve kalitesiz malzemelerin ithalatını yapmayan Hür Çelik, ülkemiz sanayisinin kalkınmasında rol oynuyor.

Cengiz Bey, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1974 doğumluyum. Kendimi bildim bileli Demir-Çelik sektörünün içerisindeyim. 1990 yılında aile şirketimizde aktif rol almaya başladım. Bu yıllarda şirketimiz köşebent, boru, profil üzerine ticaret yapmaktaydı. 1996 yılında kaliteli çelik sektörüne girme kararı aldık. Daha doğrusu müşterilerimiz bizi bu sektöre yöneltti. Bu tarihten itibaren şirketimiz emin adımlarla büyümeye ve vizyonunu genişletmeye devam etmektedir.

Hür Çelik, oldukça geniş bir ürün yelpazesiyle müşterisine hizmet veriyor. Bizlere ürün yelpazenizden ve hizmetlerinizden bahseder misiniz?

Hür Çelik A.Ş. olarak şuanda ürün portföyümüzde kaliteli çelikte 19-250 mm arası yerli çelik mevcut bulunmaktadır. Kısa zamanda da 260-200 mm arası yerli çelik ürün portföyümüzde; 300-1.000 mm’e kadar ithal malzeme, Kare 100*100 mm’den Kare 500*500 mm yerli malzeme, Platina Lama 200*30-550*150 mm’ye kadar yerli malzeme bulunmaktadır. Islah Çeliği, Sementasyon Çelik, Karbon Çelikleri, Mikro alaşımlı çelikler vb. gruplarda müşterilerimizin ihtiyaçlarına çözüm sunmaya devam etmekteyiz.

İthalat yaparken hangi kriterleri göz önünde bulunduruyorsunuz?

Hür Çelik A.Ş. olarak ithalat yaparken, ithal ettiğimiz malın Türkiye’de üretilmeyen malzeme olmasına dikkat etmekteyiz. Eğer o malzeme Türkiye’de üretiliyorsa, o ithalatı yapamayız çünkü biz bu konuda milliyetçi bir firmayız. Öncelikli olarak ülkemizin sanayisinin kalkınmasını destekliyoruz. Yaptığımız ithalatlarda kaliteyi ön planda tutmakta ve kalitesiz bir malzemenin ithalatını yapmamaktayız.

Müşteri portföyünüzden bahsedecek olursak; daha çok kimlere ve hangi sektörlere ürün satışı gerçekleştiriyorsunuz?

Hür Çelik A.Ş. olarak otomotiv, makine, tarım, havacılık, savunma sanayi, maden vb. sektörlere hizmet vermekteyiz. Bu sektörlerin yüksek kaliteli hammadde içeren ihtiyaçlarını stoklarımızda bulundurarak sevkiyatlarını en hızlı şekilde gerçekleştirmekteyiz..

Sektörünüzde kıyasıya bir rekabet ortamı var. Rakip firmaların izlediği satış politikaları ve piyasadaki ürünlerin kaliteleri hakkında neler söylemek istersiniz?

Sektörümüzde yıkıcı bir rekabet ortamı var. Bunun başlıca sebebi, sektördeki bazı firmaların yeterli derecede öz sermayesi olmaması, bu öz sermaye ihtiyacını yabancı kaynak kullanarak gidermesi, bunun oluşturduğu yüksek borçluluktan dolayı ciro ve satış baskısı nedeniyle neredeyse kârsız malzeme satmaları. Belirttiğim gibi satış baskısıyla hareket eden firmalar yurt dışından pazara, başta Çin menşeili olmak üzere ucuz ve kalitesiz malzeme getirerek satmaktadırlar. Bu da piyasada kalitenin düşmesine, yerli üreticilerin rekabet gücünün azalmasına ve zarar etmelerine yol açmaktadır. Tüm bu nedenlerle son beş yıldır sektördeki firmalar büyümekte güçlük çekmektedir.

2016 yılının ilk yarısı firmanız açısından nasıl geçti. Yılsonu öngörüleriniz neler?

2016 yılı ilk yarısı için konuşacak olursak; 2015 yılı sonunda sektörde oluşan olumsuz şartlar doğrultusunda hedeflerimizi bir önceki yılın altında kalmayacak şekilde kontrollü olarak minimize ettik. Fakat reelde gerçekleşen 2016 yılının ilk yarısı tahminlerimizin çok çok üstünde gerçekleşmiştir. Burada hem devletimizin yapmış olduğu ithalat rejimindeki değişiklikler, hem de yerli üreticilerin kapasite ve kabiliyetlerini geliştirici yatırımların önemli rol üstlendiğini düşünmekteyiz.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmek istediğiniz projeleri bizimle paylaşır mısınız?

Hür Çelik A.Ş. kapalı alanı 6.000 m², Toplam alanı 20.000 m² alan üzerinde faaliyet göstermektedir. Kapalı alanımız şuanda inşaatı devam etmekte olan yeni depomuzla beraber 12.000 m²’ye çıkartmaktayız. Bu yeni depomuzla beraber, sektörün ihtiyacı olan parlak çelik üretimi yapmaya karar verdik. Bu sebeple gerekli olan makine ve teçhizat alımı ile ilgili görüşmeler yapılmakta ve önümüzdeki senenin ilk ve ikinci çeyreğinde olmak kaydıyla faaliyete geçirmeyi planlıyoruz.

Demir Çelik Store Dergisi 2.8.2016